חשבון מוגבל - שיקים ללא כיסוי

 

אם הגעתם לעמוד זה, כנראה שחשבונכם הוגבל או עומד לפני הגבלה, אז לפני שנתחיל קצת רקע כללי.

 

על מנת להילחם בתופעת פיזור שיקים ללא כיסוי, נולד לו חוק שיקים ללא כיסוי ותקנות שיקים ללא כיסוי (סדרי דין).

כאשר הבנק סירב לבעל חשבון, 10 שיקים ומעלה בהעדר כיסוי בתוך תקופה של שנה, חובה על הבנק להכריז על החשבון כמוגבל בבנק ישראל.

החוק מונה רשימת עילות המאפשרות ללקוח לפנות בבקשה לגריעת שיקים מרשימת השיקים שסורבו, במהלך השנים הפסיקה הכירה בעילות נוספות ונקבע כי העילות המנויות בחוק שיקים ללא כיסוי, אינן סוף פסוק ואין מדובר ברשימה סגורה.

 

בנק ישראל, מפרסם באתר האינטרנט שלו את הפרטים על החשבונות המוגבלים, הפרסום באתר בנק ישראל ובמאגרי המידע כגון BDI יקשה על בעל החשבון המוגבל בניהול חיים עסקיים תקינים, במיוחד לצורך קבלת אשראי. כך אצל לקוחות מסויימים עצם העובדה כי לא ניתן לעשות שימוש בשיקים מהווה מכשול עצום ברמת ההתנלות היומיומית, אם לצורך דמי שכירות, תשלום למשכורות, ספקים וכו'.

 

 

מי שחשבונו הוגבל אינו רשאי למשוך שיקים מן החשבון הספציפי ואינו רשאי לפתוח חשבון שיקים חדש זאת למשך שנה, במקרה של הגבלה חמורה (מעל 20 שיקים מסורבים) ההגבלה תהיה למשך שנתיים וכן לא ניתן יהי למשוך שיקים מכלל החשבונות (לא רק אותו חשבון ספציפי).

 

 

אז איך ניתן לפעול לביטול ההגבלה?

 

יש לכם מחלוקת עם הבנק לגבי החזרת אחד או יותר מהשיקים וחשבונכם הוגבל, מומלץ לפנות לעורך דין בדחיפות שיוכל לסייע לכם בעניין ולהגיש צו מניעה כנגד הבנק בטרם ההגבלה תיכנס לתוקפה.

 

שלב ההתראה - כאשר סורבו 5 שיקים בחשבון הבנק ישלח התראה, התראה זו מהווה נורת אזהרה שצריכה להידלק אצל הלקוח ולכן הצעתנו להיערך בהתאם, ייעוץ משפטי נכון ומוקדם יכול לסייע לכם, כך שלא תגיעו ליום בו יוגבל חשבונכם ולחסוך לכם הוצאות וטרחה רבה בהמשך.

 

כאשר ללקוח כבר סורבו 10 שיקים ויותר, הבנק ישלח הודעת הגבלה- מומלץ לפנות לעו"ד בדחיפות כבר בשלב זה – שכן תחילה יש לפנות לבנק ולנסות לשכנעו כי טענות הלקוח מוצדקות, לבנק ישנה סמכות לבטל את ההגבלה ואם מצא לנכון לעשות כן, יעדכן בכך את בנק ישראל.

פנייה זו היא ברת חשיבות והינה חובה מכוח תקנות שיקים ללא כיסוי. ערעור שיקים ללא כיסוי מכונה כך, משום שמדובר בערעור על החלטת הבנק.

 

לאחר הפניה ניתן לערער על החלטת הבנק באמצעות הגשת ערעור וצו מניעה לבית משפט השלום במחוז בו נמצא סניף הבנק, במטרה למנוע מהבנק להכריז על החשבון כמוגבל.

 

סיוע משפטי נכון, יביא לעיכוב ההגבלה ולביטולה ובמקרים מסויימים אף עשוי להביא לחיוב הבנק בתשלום פיצוי ללקוח בגין נזקים שנגרמו לו לרבות בגין הפגיעה בשמו הטוב עקב הגבלת החשבון.

 

מומלץ וחשוב לפנות לעו"ד הבקיא בתחום, שכן לעיתים כבר בשל פגמים של פרוצדורות בפעולות הבנק, ניתן להביא לביטול ההגבלה.

 

 

עו"ד יניב גכתן, ייצג במשרד הקודם בו עבד, משך שנים מס' בנקים מהמובילים בישראל, במסגרת עבודתו ניהל תביעות רבות בנושא חוק שיקים ללא כיסוי, אשר הקנו לו ידע וניסיון רב, בייעוץ משפטי וניהול הליכים בנושא שיקים ללא כיסוי.

כמי שעסק בתחום השיקים ללא כיסוי, משני צדי המתרס, לעו"ד יניב גכתן היכולת לייצג את לקוחותיו אל מול הבנקים בדרך הטובה, המקצועית והיעילה ביותר.

 

לפגישת ייעוץ ללא כל התחייבות השאירו פרטים או צרו קשר בטל: 054-7878786.